Kas silmade puhkamiseks pause võimaldada on tööandja kohustus? Kui igas tunnis 10-minutilisi pause teha pole võimalik, kas siis peaks pausidele kuluva aja lõunapausiks konverteerima või saab töötaja selle võrra varem koju minna? Lugeja küsimusele vastab töökeskkonna konsultant.
- Tööandjal kohustus võimaldada kuvariga töötajale pause silmade puhkamiseks? Foto: Scanpix/Panthermedia
Küsimus: Lugesin, et tööandja peaks kuvariga töötamisel võimaldama igas tunnis 10 minutit silmade puhkamiseks. Mida aga teha, kui seda ei võimaldata? Meil on ette nähtud vaid 30-minutiline lõunapaus. Kui 10-minutilisi pause ei võimaldata, kas siis peaks saamata aeg lisanduma minu lõunale või peaksin saama varem koju minna?
Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula
Kuvariga töötamiseks ettenähtud pauside kohta on määrusega kehtestatud, et tööandja peab korraldama töö selliselt, et töötaja saab silmade ülepinge ja sundasendis töötamisega tekkivate vaevusete ennetamiseks vaheldada kuvariga töötamist teistlaadsete tööülesannete täitmisega. Kui see pole võimalik, peab töötaja saama perioodiliselt pidada puhkepause. Puhkepauside kestus peab moodustama vähemalt 10% kuvariga töötamise ajast, st kui töötaja töötab tund aega kuvariga, siis ta peab saama 10% ehk 6 minutit puhkeaega, mis arvestatakse tööaja sisse. Kui töötaja järgmises tunnis töötab pool tundi kuvariga ja ülejäänud aja täidab muid tööülesandeid, siis ei pruugi selles tunnis puhkepausi kuvariga töötamisest vaja olla.
Puhkepauside mõte on leevendada silmade ja lihaspingeid ning need pausid on ette nähtud selleks, et töötaja saaks ennast sirutada ja silmi puhata. Füüsilise ülekoormuse vältimiseks on kasulikum teha tihedamini lühikesi puhkepause kui vähem ja pikemaid pause. Pause tuleb teha regulaarselt, mitte liita neid tööpäeva jooksul kokku ja selle arvelt lühendada tööaega või pikendada lõunavaheaega.
Pöörduge esmalt ettevõtte töökeskkonnaspetsialisti või tema kohustusi täitva töötaja poole ja selgitage, et teil on õigus igas tunnis, mis te kuvariga töötate, saada 6 minutit puhkepausi, mis arvestatakse tööaja sisse. Kui teil on ettevõttes valitud töökeskkonnavolinik, siis andke ka talle teada, et tööandja ei võimalda teil kasutada ettenähtud puhkepause.
Seotud lood
Töö- ja turvajalatseid tootva Soome ettevõtte Sievi Jalkine OY Baltikumi müügijuht Ülar Verev ütleb, et väga paljudes valdkondades on oluline pöörata igapäevatöö käigus tähelepanu töötajate turvalisusele ja ka sellele, milliste omadustega töö- või turvajalatseid kantakse.
Enimloetud
4
Kas õues liikumist saab toetada personalijuhtimise kaudu?
Viimased uudised
Personalijuht saab tehisaru kasutada talendi- ja tulemusjuhtimises, värbamises, arendamises, kaasamises ning personalianalüüsis.
Hetkel kuum
Kasuta soolise palgalõhe mõõtmise kalkulaatorit - palgapeegel
Tutvu tööhõiveagentuuride ja tööjõurendi aastaraportiga!
ABB kogemus: lahkunud töötaja asendamine maksab ligi 30% ametikoha aastapalgast.
Tagasi Personaliuudised esilehele