• 09.04.18, 10:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tööst taastumine ennetab ülekoormust

Kas tööst taastub paremini, kui tööl on tore? Soome Tööterviseameti ekspert Jaana Laitinen juhib teadusprojekti, mille eesmärgiks on välja töötada soovitusi tervise edendamiseks töökohtadel.
Tööst taastumine ennetab ülekoormust
  • Foto: GraphicStock
„Uurime tervislikke eluviise töövõime ja tööst taastumise vaatenurgast. See on uus lähenemisviis võrreldes traditsioonilisele haigestumisriskide vaatenurgale.”
Laitinen vastab ka kaheksale küsimusele tööst taastumise kohta:
1. Mida tähendab tööst taastumine?
Tööst taastumine tähendab seda, et aju, keha ja meel saavad tööst eemalduda ja puhata. Kui saab vahepeal taastuda, siis jaksab teha tööd hästi ja elada tasakaalus kvaliteetset elu.
Keha energiavarustuse ja vedeliku tasakaalu taastamine ning füüsiline liikumine aitavad taastuda eriti just füüsiliselt koormavast tööst. Tööst taastumine on kasulik tervisele. See ennetab ülekoormust ja sellest tulenevaid kõrvaltoimeid. Pikaleveninud ülekoormus võib viia haiguste tekkeni, nagu näiteks südame- ja veresoonkonnahaigused, luu- ja lihaskonna haigused ning ajutöös ka läbipõlemine.
2. Kuidas saab aru, kas jõudsin piisavalt taastuda?
Püüa aru saada, kas tunned ennast taastununa enne järgmist tööpäeva. Vähene taastumine võib ilmneda ebatervisliku käitumisena, mis halvendab olukorda veelgi: väsinud inimene võib süüa liigselt magusat või tarbida alkoholi, et stressi leevendada. Sageli on uni häiritud ja magada tahaks kohe tööpäeva järel. Samuti mõjutab vähene taastumine otseselt füsioloogiat. Vererõhk võib olla kõrge ja vereanalüüsides võib esineda kõrvalekaldeid.
3. Kuidas saab taastumist mõõta?
Südame löögisageduse muutlikkuse mõõtmine annab hästi infot taastumise kohta, kui selle tulemusi tõlgendab professionaal.
4. Kuidas taastumine inimeseti erineb?
Hea füüsilise vormi ja tervisega, vähekoormatud ja noored taastuvad kiiremini. Taastumist aeglustab vanus, alkoholi tarbimine, aneemia, organismi kurnavad haigused ja pikaajaline kuhjunud koormus. Lisaks mõjutab ka tervisekäitumine. Näiteks liiga lühike ja halb uni ei aita piisavalt taastuda.
5. Millised oleks kolm lihtsat soovitust oma tööheaolu parandamiseks?
Mõtesta oma töö eesmärk ja tähendus.Keskendu ühele asjale korraga ja hoia tööaeg mõistliku pikkusega.Küsi vajadusel tuge ja paku seda ka teistele.
6. Kas tööst taastub paremini, kui tööl on tore?
Jah, nii on. Kui tööl on tore, siis see koormab inimest vähem. Samal ajal saab inimene sotsiaalset tuge ja nii taastub juba tööpäeva ajal. Hea töö teeb meile head väga mitmel viisil.
7. Milline oleks õhtune eine, mis toob hea une?
Taldrikureegel on hea alus. Õhtueine võiks sisaldada täisteratooteid, väherasvaseid piimatooteid, pähkleid ja rohkelt köögivilju. Tunneta maitseid ja naudi rahulikult.
8. Kuidas saaksin tööpäevas rohkem liikuda?
Käi osa teest tööle jalgsi. Vali alati trepid lifti asemel. Kui sul on elektriliselt seadistatav töölaud, siis tööta vahepeal seistes. Paiguta printer töökohast võimalikult kaugele, et saaksid astuda mõne lisasammu.
Võta harjumuseks näiteks see, et tõused seisma või kõndima telefonivestluste ajaks. Vii koosolekud läbi kõndides ja harrasta liikumispause.
Allikas: ttl.fi, tõlkinud Tööheaolu.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 18.10.24, 09:16
8 suurepärast kingiideed, millega üllatada kolleege ja koostööpartnereid
Aasta lõpp läheneb kiiresti, mis tähendab, et on parim aeg planeerida midagi erilist nii töötajatele kui ka koostööpartneritele. Innovatiivsed ja läbimõeldud lahendused loovad meeldejäävaid hetki, motiveerivad meeskonda ja tugevdavad koostöösuhteid. Kingi-Eri raames toome teieni kaheksa ideed, mis aitavad tuua rõõmu ja pakkuda väärtust teie ettevõttele. Kas otsite praktilisi esemeid, meeldejäävaid elamusi või tervislikke valikuid – siin on midagi igale maitsele ja eelarvele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele