Eestis on palgalõhe naiste ja meeste vahel nii suur, et teeb tervele Euroopale silmad ette. Sotsiaalministeerium otsustas sekkuda ja töötas välja kava, mis ebaõiglust vähendaks. Tänases „Poliitikute töölaua” saates annab selle kohta aru sotsiaalministeeriumi võrdõiguslikkuse poliitika juht Agnes Einman.
Einmani sõnul on Eestis võrdõiguslikkuse seadus küll olemas, ent kahjuks on probleeme selle rakendamisega. Ehk teisisõnu – tööandjad lihtsalt ei täida seda. Seetõttu on viimase Eurostati uuringu järgi Eestis palgalõhe naiste ja meeste vahel enam kui 23%, mis on Euroopa kõrgeim.
Sotsiaalministeeriumis valmis seaduseelnõu, mis pakub välja digitaalse tööriista, mis arvutaks andmete põhjal välja organisatsioonide palgalõhed ja edastaks selle info tööandjatele. Kui tööriist tuvastab soolise palgalõhe, siis tekib kohustus viia läbi võrdse palga audit ja seejärel tuleks välja töötada ka lõhe vähendamise tegevuskava.„Tihti vaadatakse palka määrates otsa inimesele, kuid tegelikult on oluline vaadata otsa töökohale – millist kompetentsi see koht vajab ja millist kasu see toodab?” kirjeldas Einman. Selle järgi tuleks tema sõnul ka määrata palk.Einmani sõnul ei ole Eesti palgalõhe suurel määral põhjendatud.Kuidas hakkab riik kontrollima, et tööandjad võrdõiguslikkuse seadust täidavad, kuula homme kell 11 Äripäeva raadiost. Saadet juhib Eliisa Matsalu.
Autor: Eliisa Matsalu, Äripäev
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.