Autor: Tööelu.ee • 26. november 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Töötajate tervisekontrolli uus kord

Lugeja küsib: Kas ma saan õigesti aru, et seoses töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatuste jõustumisega järgmisel aastal, ei tule enam kõiki töötajaid tervisekontrolli saata? Tervisekontrolli tuleb saata ainult need töötajad kelle kohta tööandja riskianalüüsis nii otsustab. Näiteks ei pea tervisekontrolli saatma kõiki ehitusfirmas töötavaid töötajaid?
Seaduse muutmisega muudetakse ka tervisekontrolli korraldamise korda
Foto: scanpix

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula

Põhimõtteliselt olete õigesti aru saanud – tervisekontrolli tuleb saata töötajad kelle tervist võib töökeskkonna riskide hindamise tulemusel mõjutada töökeskkonna ohutegur või töö laad näiteks müra, ohtlikud kemikaalid, raskuste käsitsi teisaldamine, töö pidevas sundasendis (nii istuvas kui seisvas), töötamine kuvariga üle poole tööajast.

Kuigi seaduse muutmisega muudetakse mõningal määral ka tervisekontrolli korraldamise korda siis põhimõtted jäävad samaks. Tööandja viib läbi töökeskkonna riskianalüüsi, mille käigus tuvastab kõik töös ja töökeskkonnas esinevad ohutegurid ja hindab võimalikke riske töötajate tervisele ja ohutusele. Riskianalüüsi tulemustest peab selguma milliste töötajate tervist võib töökeskkonna ohutegur või töö laad mõjutada.

Ehitusel töötamine jääb ka uuest aastast tööks, kus töötajatele tuleb tervisekontroll korraldada. Ehitajad puutuvad üldjuhul kokku müraga, vibratsiooniga (näiteks käsitööriistade kasutamisel), ohtlike kemikaalidega (näiteks värvid, lahustid), töötavad sundasendis, teisaldavad käsitsi raskuseid jne Lisaks võib ehitusel olla oht kõrgusest kukkumiseks ning töötaja tervisliku seisundi kontrollimine on ka seetõttu oluline.

Ehitajatele tervisekontrolli korraldamisel võiks arvestada, et teatud juhtudel nt kokkupuutel asbestiga tuleb tervisekontroll korraldada enne ohuteguriga kokkupuudet. Kuigi üldjuhul tuleb tervisekontroll korraldada nelja kuu jooksul tööle asumisest siis ehitusettevõtetele, kes tegelevad vanemate hoonete remontimise või renoveerimisega soovitame korraldada ehitajatele tervisekontroll enne tööle asumist või vahetult pärast tööle asumist. Selliselt juhul on lihtsam tagada, et tervisekontrolli mitteläbinud töötajat ei saadeta ehitusplatsile, kus on asbestiga kokkupuute oht.

Allikas: tooelu.ee

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456