Üksildust seostatakse tervelt elatud aastate vähenemise ja enneaegse surma riskiga rohkemgi kui õhusaastet või liikumisvaegust. Üksilduse leevendamine on nii töövõimetuse kui ka tõsiste haiguste ennetamise võti.
- Pikaaegne üksildus võib viia nii vaimse tervise kui sõltuvushäireteni. Foto: Pixabay
Ameerika psühholoogi dr Julianne Holt-Lunstadi uurimuses jõuti mõne aasta eest jahmatava järelduseni: sotsiaalse isolatsiooniga kaasnevad samad terviseriskid nagu 15 sigareti suitsetamisega päevas. Üksildust põhjustab kognitiivne seisund, mida iseloomustavad ennast tühistavad mõtted: mul pole tähtsust, mind ei nähta ega märgata, minuga ei arvestata, ma pole väärt teistega koos olema, inimesed ei hooli minust, mind ei armastata niikuinii – ükskõik kuidas ma ka ei pingutaks, suhtleks või tegutseks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.