• 08.06.17, 10:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

10 olulist punkti, millega kaugtöö tegemisel tuleb arvestada

Eesti Tööandjate Keskliit ja Eesti Ametiühingute Keskliit allkirjastasid eile, 7. juunil kaugtöö raamleppe, millega leppisid kokku kaugtöö tegemise soovituslikud põhimõtted. Sotsiaalpartnerite hinnangul aitab kaugtöö tegemine suurendada ettevõtete tootlikkust ja töötajate motivatsiooni, ent kaugtööd tuleb teha ohutult ja tervislikult.
10 olulist punkti, millega kaugtöö tegemisel tuleb arvestada
  • Foto: GraphicStock
„Uued töövormid tekivad väga kiiresti ja kaugtöö on muutumas üha tavapärasemaks praktikaks,” ütles Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar. „Samas, nagu enamasti uute asjadega, on kaugtöö puhul tihti korralduslikke küsimusi ja tuleb ette ka vaidlusi. Ent alati pole võimalik ja ka mõistlik kõige seadusega reguleerida. Kaugtöö kokkulepe on nimekiri soovitustest, millele nii tööandja kui ka töötaja saavad toetuda. Loodame, et sellest kujuneb üleüldine hea tava, mida järgitakse.”
Eesti Ametiühingute Keskliidu esimehe Peep Petersoni sõnul tõstab kaugtöö tegemine töötajate motivatsiooni ning paindlikkust töö tegemisel, ent kaugtöö tegemisel varitsevad töötajaid ka võimalikud ohutegurid. „Kaugtöö tegemine võimaldab paremini ühildada töö- ja pereelu ning hoida kokku aega ja raha reisikuludelt. Samas on kaugtöö tegemisel teatud nähtamatud ohud. Näiteks, milline on kodukontori ergonoomia ja kas inimesel on seal ohutu töötada? Neid murekohti on veel,” kommenteeris Peterson.
Kümme olulist punkti, millega kaugtöö tegemisel tasub meeles pidada:
1. Kaugtöö tegemine on vabatahtlik ja põhineb vastastikusel kokkuleppel, mida on võimalik ka üles öelda. 
2. Kõigil samaväärset tööd tegevatel töötajatel peavad olema võrdsed õigused kaugtööle ja kaugtöötajatel on samaväärsed õigused kõikide teiste tööandja töötajatega. 3. Kaugtööd tehes tuleb järgida tööandja teatavaks tehtud andmekaitse alaseid eeskirju.4. Töövahendite hankimise, paigaldamise ja hoolduse eest vastutab üldjuhul tööandja ning töötaja hoiab ja kasutab töövahendeid vastavalt tööandja kehtestatud reeglitele. 5. Kaugtöö tegemine ei tohi töötajale kaasa tuua tööga seotud sissetuleku vähenemist seoses suurenenud kommunaal- või muude kuludega. Seejuures tööandja hüvitab kokkuleppel ainult otseselt tööga seotud kulud.6. Kaugtöötaja vastutab talle teatavaks tehtud töötervishoiu ja -ohutuse eeskirjade järgimise eest. Tööandjal ja töötajate esindajal peab olema võimalik kontrollida, kas kaugtöötaja täidab töötervishoiu ja tööohutuse eeskirju.7. Tulenevalt tööülesannete iseloomust võib kaugtöötajal olla võimalus ise oma tööaega vabalt valida. 8. Kaugtöötaja ei tohiks tunda ennast muust töökollektiivist isoleerituna, seetõttu tuleb luua võimalused regulaarseteks kohtumisteks, koosolekutest osavõtuks, võimaldada ligipääs tööks vajalikele materjalidele ja muule vajalikule informatsioonile.9. Kaugtöötajale tuleb tagada õigus ja kohustus võtta osa tööalastest koolitustest võrdväärselt teiste töötajatega.10. Kaugtöötajale peavad olema tagatud samaväärsed õigused teiste töötajatega kuuluda töötajate moodustatud organisatsioonidesse, osaleda töötajate esindajate valimisel, kandideerida ise töötajate esindajaks.
Kaugtöö raamleppe täistekst
Allikas: Eesti Tööandjate Keskliit

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.11.24, 13:49
Mikrokraadiprogramm, täiendusõpe, avatud õpe – mis need on?
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele