Palgainfo Agentuuri ja CVKeskus.ee tööturu- ja palgauuringust, milles osales 9067 töötajat ja tööotsijat selgus, et noored soovivad teenida enam kui 1400 euro kätte.
Noorte palgasoov ületab Eesti keskmist palka enam kui 300 euroga – kui noorte keskmine netopalgaootus on 1428 eurot, siis keskmist palka teeniv töötaja saab kätte pisut üle 1100 euro. Palgaootuse kasv on aga noorematel kui 24-aastastel töövõtjatel olnud pigem tagasihoidlik, kasvades aastaga 5%. 24–34-aastaste töövõtjate palgaootus on aastaga kasvanud 8% ja 35–44-aastastel 12%.
Noorte palgaootust tõstab ootuspäraselt kõrgem haridustase. Bakalaureusekraadiga noored soovivad teenida 1592 eurot kätte, mis on 13% kõrgem ootus kui keskharidusega noortel, kelle netopalgaootus on 1406 eurot.
„Noorte palgaootust mõjutab see, kas neil on töökogemus või mitte. Noored, kes on töötamisega kokku puutunud, orienteeruvad paremini ka palgatasemetes. Teisalt mõjutab noorte palgaootust toimetulekuvajadus – kas püütakse iseseisvalt hakkama saada või ollakse osaliselt veel ülalpeetav. Palgaootus kasvab vanusegrupis 25–34, kui erialane haridus on omandatud ning soovitakse oma kodu ja pere luua,“ kommenteeris uuringu tulemusi Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder.
Veerand noortest ei kavatse üle aasta oma tööandja juures töötada. Lisaks selgus uuringust, et kõigest iga kümnes kuni 24-aastane töötaja plaanis oma praeguse tööandja juures töötada kauem kui viis aastat.
„Iga teine noor plaanib lühemat kui kaheaastast tööstaaži, mis näitab, et pikk tööstaaž ühe tööandja juures on kadumas ajalukku,“ kommenteeris uuringut Eesti suurima tööportaali CVKeskus.ee Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt. „Loomulikult on noorte lühiajalise staaži üks põhjus ka see, et ollakse alles erialase töö otsinguil. Teisalt on aga tööstaaži lühenemist märgata ka teistes vanuserühmades. Näib, et mida andekam on töötaja, seda rohkem väljakutseid ta vajab ja seda keerukam on teda ühes ametis pikalt rahulolevana hoida.“
Sõltumatu uuringute agentuur Palgainfo Agentuur a Eesti suurim tööportaal CVKeskus.ee küsitlevad tööandjaid ning töötajaid ja tööotsijaid kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Agentuuri uuringud on osalejate arvult kõige suuremad tööturu- ja palgauuringud Eestis. Maikuus korraldatud töötajate uuringus osales kokku 9067 inimest, neist 86% ehk 7811 oli aprillis tööga hõivatud, 14% ei töötanud.
Seotud lood
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.