Autor: Andreas Unt • 16. aprill 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

5 ideed, kuidas luua tööandja videot

Artikli eesmärk on tuua sind mõneks minutiks analüütilisest maailmast muinasjutulisse loomeuniversumi. Minu moto tööandja videote tegemisel on tugevalt „Victory loves preparation” ja „If you fail to plan, you plan to fail”. Et luua efektiivset tööandja videot, tuleb panustada palju aega eeltöösse – video stsenaarium tuleb alles viimasena.
Brandemi videoturundaja Andreas Unt
Foto: erakogu

Kerin su nüüd ajas edasi etappi, kus on tehtud tipptasemel eeltöö. Sa oled välja töötanud sihtgrupi kirjelduse, video eesmärgi, levituskanalid, värbamissõnumid. Nüüd on veel puudu loov videokontseptsioon ja idee, mis oleks raamistikuks ja mille abil mõjusad sõnumid kandidaadile veenvalt tööandja videoga edastada. Sest eristumine on oluline. Tööandja videod on tänapäeval piisavalt levinud ja kandidaadid kipuvad muutuma immuunseks tavapärastele näitame-kontorit-lahendustele. Esitan 5 ideed, kuidas loovaid videokontseptsioone genereerida.

Vali üks peategelane

Kui video on sihitud kitsale sihtgrupile, siis üks niidiots, millest hakkan vahel ideed aretama on see, kas ma saaksin ehitada loo üles ühele peategelasele. Peategelasele, kellele saab vaataja hakata kohe video algusest pöialt hoidma. Peategelane, kellega saab vaataja samastuda. Peategelane, kes kehastaks isikut, keda meie tahame kõnetada.

Kui su ettevõtte tugevus sinu sektoris on see, et võtate noori tööle ja suudate neile pakkuda kiireid arenguvõimalusi, siis ehita tööandja video üles näiteks sellele, kuidas uus töötaja tuleb tööle ning ta paisatakse kiirelt seiklustesse. Põnevasse keerisesse, andes võimaluse tegeleda päris juhtumitega, mitte vahetada printeril paberit või puhastada sahtleid.

Kui video on mõeldud kahele sihtgrupile, saad teha nii, et videos on peategelasi kaks. Kaks inimest, keda näidatakse kas kohe loo alguses paralleelselt tegutsemas või nii, et üks tegelastest ilmub episoodi hiljem.

Inspiratsioon filmist või telesarjast

Kas sinu sektoris töötavate inimeste kohta on loodud mõni populaarne film või telesari? Kui see nii on, siis miks mitte luua enda video selliselt, et inimesel tekiks positiivne äratundmine ja näole tuleks muie. Mõtle välja fiktiivne juhtum, mis on tavaline sinu ettevõttes ja kohanda see mõne välismaise telesarja formaati. Sellise idee puhul peab kindlasti vaatama, kellelt videoteenus sisse osta, sest mõnda USA tippsarja pole niisama lihtne jäljendada.

Loo pealtnäha lahendamatu probleem

Kas valdkonnas, milles sinu ettevõte tegutseb, leidub raskesti lahendatavaid probleeme, millega ei saa konkurendid nii hästi hakkama kui sina? Kui jah, siis näita enda tiimi võimekust keerukaid probleeme lahendada. Iga kandidaat soovib liituda meeskonnaga, kus tegutsevad professionaalid. Ja kui sinu ettevõte töötempo on pigem kiire ja tuleb olla valmis väljakutseteks, siis selline tööandja video annaks kohe õige arusaama sinust tööandjana.

Saad videos näidata, kuidas erinevate osakondade töötajad suudavad sujuvalt koostööd teha ja klientide mured kiirelt lahendada ning samal ajal naudivad kõik tööd, mida nad teevad. Video võiks alata kõigepealt rahulikult, näidates, et tegu siiski normaalse ettevõttega ja ei ole nii, et kohe hommikul tööle tulles on kõik kaoses. Seejärel tuleks loos pööre. Juht hüppab ruumi ja teatab, et kliendil on juhtunud õnnetus. Meeskond seab kiirelt paika tööplaani ja asub sõlme lahti harutama. Läbi pingelise tegutsemise võiksid töötajate näod olla siiski muigel või vähemalt taustamuusika selline, et vaataja saaks aru, et tegemist pole ebameeldiva stressikoormaga, vaid mõnusa adrenaliiniga. Lugu lõpeb lõbusalt, tähistades ja näidates, kuidas see pinge on kõike seda väärt.

Inspireeriv lugu mõistatuse või müsteeriumi lahendamisest

Tegu on mõistatuse või müsteeriumi narratiiviga. See on võimalus näiteks teaduspõhistele või tehnoloogiaettevõtele, kes lahendavad inimkonna jaoks olulise küsimuse, leiutades uudse lahenduse. Grupp oma valdkonna tippe või heas mõttes nohikuid töötavad probleemi kallal. Teekond läheb üles- ja allamäge. Lõpuks saab toode valmis ja ületab ootusi.

Näited filmidest

• „Imiteerimismäng („The Imitation Game”) – film, kus Alan Turingu krüptograafide tiim leiutab Turingi arvutit, et muukida lahti Natsi-Saksamaa krüpteeritud sõnumid, millega edastab vaenlane omavahel salastatud teavet.

• „Kuidas ehitada kosmoselaeva?” – dokumentaalfilm tudengisatelliidi Estcube ehitamisest, taevasse läkitamisest ja elust pärast edu.

• „Revenge of the Electric Car” – dokumentaalfilm, kuidas Tesla Motors eesotsas Elon Muskiga ehitab uut tüüpi elektriautot.

Video tavapärasest tööpäevast

Kui su ettevõte värbab kindlale töökohale aastas kümneid inimesi, siis üks võimalus on teha video regulaarsest tööpäevast sellel töökohal. Sobib eriti hästi, kui töökohaga seoses levivad tööotsijate seas müüdid ja valeettekujutused. Näita, kui vaheldusrikas ja põnev see töö tegelikult on. Mõtle enne läbi, millistele elementidele töötaja päevas rõhuda saaksid. Kõike ei jõua näidata. Et anda aimu, kuidas tunnid lenneldes lähevad, lisa kaadri äärde jooksma taimer. Video saab teha põnevamaks ja teistsuguseks, kui filmida see töötaja vaatenurgast.

Video kontseptsiooni hakka otsima alles siis, kui korralik eeltöö on tehtud. Muidu on sul justkui võiroos, mis maitseb hästi, aga kõhtu ei täida. Video, mis võib panna inimesi muigama, aga mitte kandideerima. Kindlasti soovitan võtta see lisatund või kaks, et mõelda välja eristuv tööandja video idee. Video on miski, mis jääb internetiavarustesse kauaks sinu kasuks või kahjuks tööd tegema. Ära loo seda uisapäisa.

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456