• 19.10.20, 06:30

Hirmul on suured silmad

Inimesed leiavad erinevaid põhjendusi, miks oma probleeme varjata. Saksa psühhoanalüütik Fritz Riemann on kirjeldanud raamatus „Hirmu põhivormid” nelja hirmu liiki, mis sunnivad meid vahel vaikima, oma mõtteid kallutatult esitama või sisutu sõnavooga varjama.
Töö- ja tervisepsühholoog Taimi Elenurm
  • Töö- ja tervisepsühholoog Taimi Elenurm
Hirm arvamust avaldada võib toetada kohanemist oludes, kus lahendusi pole ja võitlemine näib võimatu. Hirm suunab vaikima või vaoshoitult väljenduma ning oma arvamust peitma, et tagada vähim, mis võimaldaks muutusteta edasi elada. Hirmu usaldada põhjustab liigse sõltumise ja endast loobumise kartus. Turvalisuse ja seotuse puudumise ning sellest tuleneva umbusu tõttu tunnetab selline isik teise inimese katset temaga avatult suhelda enda ohustamisena. Tema esmane reaktsioon on hirm, millele võib järgneda agressiivne vastus stiilis: „Palun ära tüüta mind igasuguste küsimustega”. Sellise käitumise tagajärjeks on oht kaotada avatud ja siirad kontaktid teistega ning sulgumine oma mõttemaailma.

Seotud lood

Uudised
  • 16.10.20, 09:54
Kristjan Rotenberg: juhid varjavad vaimse tervise probleeme
Juhtidel tekib ikka oma töös psühholoogiliselt raskeid perioode, mil oleks vaja ka oskusi, et endaga paremini toime tulla. Stressijuhtimise koolitaja Kristjan Rotenbergi sõnul näeb ta palju varjatud vajadust abi järele, sest paljud juhid ei julge öelda, et neil on psühholoogiliselt raske, pinge või stress.
Uudised
  • 15.10.20, 08:48
Mida teha, kui töötaja väidab, et teda kiusatakse?
Töökiusamine on riskitegur, mis mõjutab töötajate vaimset heaolu olulisel määral. Eesti organisatsioonides mõistetakse seda õnneks järjest enam ning otsitakse võimalusi, kuidas kiusamisega toime tulla.
Uudised
  • 14.10.20, 07:00
Kas tööstress ja pinged peaksid lahenema iseenesest?
Piisab, kui töötajatega vesteldakse või on vaja midagi enamat? Mispärast peaksid ettevõtjad ja juhid ennetama ohutegureid, mis nende töötajate vaimset ja psüühilist tervist mõjutavad?
Uudised
  • 12.10.20, 09:13
Just kiirel ja keerulisel ajal on teadvelolekut kõige rohkem vaja
Kui inimestel läheb mingil eluperioodil tohutu kiireks, siis visatakse esimese asjana oma elust välja kõik kosutav ja meeldiv. „Ei käida enam sõpradega väljas ega loeta raamatuid, samamoodi visatakse kohe alguses välja ka teadveloleku harjutused. Ja ometi on nii, et kui praktiseerida teadvelolekut just kiirel ja keerulisel ajal, siis see toetab sind väga palju,ˮ rääkis intervjuus teadveloleku koolitaja ja psühholoog Helena Väljaste.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.12.24, 08:00
Kuidas võrdsus ja mitmekesisus organisatsiooni ja selle töötajaid aitavad?
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele