• 20.02.23, 11:00

Kas puhkusepäevad saavad olla aegumatud? Euroopa Kohus just nii hiljuti otsustas

Ilmselt on paljudele teada, et töölepingu seaduse § 68 lg 6 kohaselt aegub põhipuhkuse nõue ühe aasta jooksul arvates selle kalendriaasta lõppemisest, mille eest puhkust arvestatakse. See tähendab, et kui töötaja selle aja jooksul oma puhkust ära ei kasuta, ei ole tööandjal kohustust võimaldada talle kasutamata puhkusepäevade kasutamist muul ajal. Euroopa Kohus on aga oma 2022. aasta septembris tehtud lahendis C‑120/21 leidnud, et põhipuhkuse nõue võib olla teatud juhtudel aegumatu.
Kas puhkusepäevad saavad olla aegumatud? Euroopa Kohus just nii hiljuti otsustas
Kohtuasja kohaselt nõudis Saksamaal töötaja oma tööandjalt rahalist hüvitist 101 tasustatud põhipuhkuse päeva eest, mida ta ei olnud kasutanud aastatel 2013–2017. Saksamaal aegub põhipuhkuse nõue kolme aastaga, seetõttu rahuldati töötaja nõue vaid osaliselt (hüvitis mõisteti riigi kohtult välja vaid perioodi eest, mil puhkusepäevad ei olnud aegunud). Töötaja kaebas otsuse edasi ja riigi kohus pöördus Euroopa Kohtu poole. Eesmärk oli saada hinnang, kas võttes arvesse seda, et tööandja peab töötajale võimaldama puhkepäevade kasutamise, on võimalik, et puhkusepäevad üldse aeguvad, kui tööandja neid töötajal kasutada ei võimalda.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.11.24, 17:36
Kuidas täpse tööajaarvestusega aja- ja rahapõletamist vältida?
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele