Vähenenud töövõimega inimesi on Eestis Töötukassa andmetel üle 95 000 ja nende arv on viimastel aastatel suurenenud. Vähenenud töövõimega inimestel on keerulisem leida endale sobivat töökohta. Sealjuures on vaimupuudega inimestel risk jääda tööturult välja kõige suurem.
Eesti puuetega inimesi ühendav organisatsioon EPIKoda analüüsis 2016. aastal peamisi töö leidmist ja tööl püsimist raskendavad asjaolusid ja leidis, et neid on kaht liiki: tööandjate ja kolleegidega seotud põhjused ning vähenenud töövõimega inimestest endist tulenevad põhjused. Esimesse gruppi kuuluvad puude olemuse ja eripära mittetundmine ning sellest põhjustatud negatiivsed eelarvamused ja väärarusaamad vaimupuudega inimeste kohta, puudega töötajate ala- või ülehindamine ning tööandjate puudulik tahe või valmisolek koostöö tegemiseks puudega isikuid toetavate spetsialistidega. Teise grupi moodustavad vaimupuudega inimeste töövõime eripärad: näiteks pole nad sageli suutelised täitma mitut eri ülesannet ja olema mitmes eri rollis, vaid saavad paremini hakkama ühetaolise tööga, mille korraldamine pole tööandja jaoks kuigi mugav.
Seotud lood
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.