Konverentsil Palga Päev 2024 andsid eksperdi ülevaade nii majanduses kui ka palga- ja tööjõuturul suurest pildist. Viimasel ajal on kiiresti kasvanud mittepalgaliste töötajate ehk ettevõtjate osakaal tööhõives – selle taga võib olla iseseisev töötamine palgatöö kaotamise korral, muutuv tööturg või ka varimajanduse kasv, selgitas Eesti Panga vanemökonomist Orsolya Soosaar.
- Eesti Panga vanemökonomist Orsolya Soosaar Foto: Liis Treimann
Eesti Panga andmetel majanduslangus selle aasta teises kvartalis peatus, kirjeldas päeva avaettekandes Eesti Panga vanemökonomist Orsolya Soosaar ning lisas, et majandustoodangu maht enam ei kahanenud ja võrreldes kriisieelse tipuga oleme majanduse mahus kaotanud 5,7%, mis on võrdlemisi suur number. Koroonakriisiga võrreldes on praeguse majanduslanguse eripäraks selle pikk kestus. Majanduse mahult oleme aga tagasi 2011. aasta lõpu ehk kriiside eelse aja alguses.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Palga Päev alustas konverentsipäeva tavapärase ülevaatega majanduses ning tööjõu- ja palgaturul toimuvast. Pärast Eesti Panga majandushinnangut ja Fontese värske palgauuringu tulemuste eksklusiivset presentatsiooni vaadati tööjõuturgu ka demograafilises võtmes, jutuks tulid tööandja bränd ja selle saadikud ning sooline palgalõhe.
Vaata ka meeleolukat galeriis kohapeal toimunust!
Palga Päev 2024 jõudis tänavu kätte 10. septembril ja võimas esinejate armaada püüdis ühiselt välja selgitada, mis kasu on erinevatest tegevustest, millele me oma ressurssi panustame või panustada võiksime.
Figure Baltic Advisory tänavuse Eesti palgauuringu tulemused näitavad, et 2024. aastal on palku tõstnud valdav osa tööandjaid ja suurem sissetulek jõudis kokku 76%ni töötajatest. Siiski on kasvutempo aeglasem mullusest, kui palgatõusu sai nautida 92% inimestest. Palgalõhe kohta märkis juhtivanalüütik Ilmar Põhjala, et tähelepanuväärne on, et palgalõhet esineb rohkem just nendes organisatsioonides, kes ise on kindlad, et see ei ole nende jaoks probleem.
Värske palgastatistika näitab, millist palka teenisid personali valdkonna töötajad 2023. aasta IV kvartalis. Vaatame üle, kui suur on eri ametipositsioonide keskmine palk ja mis suuna on võtnud palgalõhe.
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.