Värske koolilõpetaja: praktikante kasutatakse ära, tegelikku töösuhet varjatakse
Suvi ja koolivaheaeg suunab paljud tudengid erialastele praktikatele, kuid must-valge leping ja kindel palk võivad jääda seejuures nähtamatuks, räägivad tööturul tegutsevad noored.
Tartu Ülikooli õigusteaduskonna üliõpilane Karl Eerik Kala ja Tartu Ülikooli õigusteaduse bakalaureusekraadi lõpetanu Grete Kaseväli.
Äsja õigusteaduskonna bakalaureuseastme lõpetanud Grete Kaseväli näeb olukorda nukrates toonides. “Igal pool kasutatakse praktikante ära ja sõlmitakse praktikalepinguid, et varjata tegelikku töösuhet. Seejuures saad sa väga vähe raha ja oled sotsiaalselt kindlustamata,” rääkis ta saates “Triniti eetris”.
Suvi ei ole vaid puhkuste kõrghooaeg, vaid erialaste valikute ees seisvate noorte jaoks hüppelaud tööturule sisenemiseks. Praktikaprogrammid pole aga kasulikud vaid alustavatele talentidele, vaid ka neid juhendavatele mentoritele, kes selle kaudu ka ise kasvavad.
Suvevaheajal otsivad paljud noored esimesi töökogemusi ja lisaraha teenimise võimalusi, kuid tööandja peab alaealise tööle võtmisel arvestama erinevate piirangute ja erinõuetega. Advokaadibüroo Hedman advokaat Kristel Tael-Same selgitas, mida lapse tööturule suundumine tööandjale ja lapsevanemale tähendab.
Kuigi Eestis on palju oskustega noori tööhuvilisi, on neil aina raskem leida praktikakohta, mistõttu on appi tõtanud ka emad-isad, rääkis juhtimiskonsultant ja koolitaja Ülle Pind.
Kohtla-Järvel asuv TNC-Components on üks suurimaid mööblikomponentide, köögi- ja vannitoamööbli ning garderoobide tootjaid Eestis. Selles, et üle 20 aasta tegutsenud ettevõte saaks usinalt kasvada ja areneda, on oma roll ka töötukassa Ida-Virumaa osakonnal. Just nende abil leitud inimestega on tänaseks täidetud suurem osa töökohtadest, mida on ettevõttes ühtekokku 115.