• 28.05.18, 14:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Muudatus pensionireformis suurendab ümbrikupalga maksmise riski

Kaubanduskoda on vastu riikliku pensionikindlustuse seaduse muudatusele, mille kohaselt sõltub tulevikus I pensionisamba suurus tööstaažist, mitte aga inimese varasemast palgast.
Ümbrikupalga maksmise risk suureneb, kuna ei avalda enam mõju pensioni I sambale
  • Ümbrikupalga maksmise risk suureneb, kuna ei avalda enam mõju pensioni I sambale
  • Foto: Postimees/Scanpix
Riigikogu sotsiaalkomisjonile saadetud kirjas andsime teada, et see muudatus suurendab koja hinnangul töötajate motivatsiooni saada vähemalt osa palgast ümbrikupalgana. Ümbrikupalkade maksmise risk suureneb põhjusel, et edaspidi ei avalda inimese palk mingit mõju I sambale. Näiteks miinimumpalka ja kolmekordset Eesti keskmist palka teeniva inimese I sambast saadav pension on tulevikus võrdne.
Praegu on töötajatele hästi teada, et ümbrikupalgaga nõustumine vähendab nende pensionit, kuid edaspidi ei mõjuta osalise ümbrikupalga saamine I samba suurust. Kuigi tulevikus jääb kehtima pensioni sõltuvus inimese palgast läbi II samba, siis ei pruugi see olla piisav motivaator ümbrikupalgast loobumiseks. Seda põhjusel, et inimesel on võimalik osa ümbrikupalgana teenitud tulust panna III sambasse ning selle tulemusena ei pruugi pension kokkuvõttes väheneda, vaid võib hoopis suureneda. Seega kaob muudatusega ära üks põhjus, miks täna ei taha paljud töötajad ümbrikupalka saada.
Lisaks annab kavandatav muudatus avalikkusele kaks negatiivse mõjuga sõnumit. Esiteks, I sambast saad pensioni isegi siis, kui sinu palgalt on jäänud tööjõumaksud osaliselt maksmata. Kusjuures osalise ümbrikupalga saamine isegi ei vähenda I sambast saadavat pensionit. Teiseks, kuna I sammas sõltub vaid töötatud aastatest, mitte selle aja jooksul teenitud palgast, siis kutsutakse inimesi rohkem aastaid tööd tegema selle asemel, et inimesi motiveerida ennast arendama ja seeläbi oma palgataset tõstma.
Vähenev motivatsioon saada töötasu ametlikult, vähendab ka maksulaekumisi just sotsiaal- ja tulumaksu osas, mis omakorda suurendab survet eelarvele ja töötab vastupidiselt vajadusele leida kasvavateks sotsiaalkaitsekuludeks lisavahendeid. Kuna eeltoodud riskide realiseerumine on reaalne, siis on prognoositav ka eelarveliste maksutulude vähenemine. Sellisel juhul ei satu surve alla mitte ainult pensionite finantseerimine vaid ravikindlustuse ja meditsiiniteenuste osa tervikuna.
Koda tegi riigikogu sotsiaalkomisjonile ettepaneku jätta kavandatav muudatus eelnõust välja ning säilitada tänane põhimõte, mille kohaselt on I sambast saadav pension sõltuvuses inimese palgast. See aitab tagada, et inimesed on tulevikus motiveeritud ümbrikupalga saamisest loobuma.
Lisaks andis koda riigikogule teada, et koja hinnangul ei lahenda kavandatavad riikliku vanaduskindlustuse seaduse muudatused ühte tänase pensionikindlustussüsteemi peamist probleemi - kuidas tagada pensionisüsteemi jätkusuutlikkus ja rahaliste vahendite piisavus süsteemis. Pensioniea viimine sõltuvusse oodatavast elueast on küll positiivne ja vähendab survet kulude kasvuks, kuid veelgi olulisem on tegeleda töötajate motiveerimisega enam teenima ja vastuhüve saamise eeldusel enam panustama. Tegeleda tuleb ka sotsiaalkindlustussüsteemi panustajate arvu vähenemise tasandamisega väiksema töövõimega inimeste suurema kaasamise läbi, ümberõppe efektiivsema pakkumise kaudu või välistööjõu piirangute lõdvendamise läbi.
Allikas: Eesti Kaubandus- Tööstuskoda

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.04.25, 10:59
Suurim valik tööpakkumisi on CV.ee tööportaalis
Suurima arvu tööpakkumisi leiad CV.ee tööportaalist – kinnitavad 2025. aasta värsked andmed.

Hetkel kuum

Swedbanki jõusaal. Foto on illustratiivne.
Uudised
  • 24.04.25, 10:43
Erisoodustusmaksu vaba 400 eurot | Enamikul vanast harjumusest vaid sporditoetus, aga valik väga lai
Vaata hinnavõrdlust - riiklik vs tööandja tervisekindlustus
Kevad ja värvilised lilled teevad meele rõõmsaks.
Uudised
  • 25.04.25, 10:25
Uuring: kõige vähem tunnetavad tööstressi personalitöötajad
Mis valdkonna töötajad on kõige suuremas läbipõlemisohus?
Advokaadibüroo Rask partner Annika Vait.
Uudised
  • 24.04.25, 08:45
Advokaat ebavõrdsusest: jälle üks tööandja “unustas” emapuhkuselt tulija palgatõusu
Tõde on valus kuulata. Foto on illustratiivne.
Uudised
  • 23.04.25, 10:04
Üleilmne personalitöö uuring | 4 müüti, mis kõige rohkem pärsivad töötajate tootlikkust
Kontoritöötajate suurema produktiivsuse müüt purustatud
Palgalõhe meeste kasuks üle 20% on Eestis viiel tegevusalal: finants- ja kindlustus (25,5%), info ja side (24,4%), hulgi- ja jaekaubandus, mootorsõidukite ja mootorrataste remont (23,5%), tervishoid ja sotsiaalhoolekanne (20,7%) ning töötlev tööstus (20,2%).
Uudised
  • 24.04.25, 14:27
Sooline palgalõhe on suurim finants- ja kindlustussektoris
Pankurihärradel naiskolleegidest 25% kõrgem palk
Tööandjate keskliidu juht Hando Sutter Kommunikatsioonijuhtimise aastakonverentsil 2024.
Uudised
  • 29.04.25, 10:25
Tööandjad survestavad bürokraatia kärpimist – mis võiks muutuda personalijuhi jaoks?
Tööandjad ei taha avalikustada palgavahemikke nagu eurodirektiiiv ette näeb
Saku Õlletehases õnnestus 2024 tööõnnetusi vältida.
Uudised
  • 28.04.25, 12:39
Õlletehas võttis kasutusele tööohutuse LO/TO-programmi ja sai tulemuseks 0 tööõnnetust
Üle Eesti hukkus mullu tööülesandeid täites 14 inimest.
Kaatrisafari koos Adrenaatoriga Aidu karjääris
  • ST
Sisuturundus
  • 28.04.25, 12:53
Tugevda oma meeskonnavaimu ühisüritustel Ida-Virumaal

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele