Kuigi pika traditsiooniga majandussektorites valitsevad veel vanaaegsed töösuhted, on töötajad moodsamates sektorites vanamoelistest „töölepingu ja ametiühinguga” töösuhetest juba suuresti loobunud, näitas GoWorkaBiti tööampsude uuring.
- GoWorkaBiti juht ja asutaja Kristjan Vanaselja Foto: Raul Mee
Kolmanda sektori, aga näiteks ka teadus- ja tehnikavaldkonnas ning meedia- ja kommunikatsioonivaldkonnas teevad enam kui pooled töötajaist põhitöö kõrvalt lisatööd. Põllu- ja metsamajanduse valdkonna töötajaist kavatseb lähima 12 kuu jooksul põhitöö kõrvalt kindlasti lisatööd teha 7% töötajaist, kuid reklaami-, meedia- ja kommunikatsioonivaldkonnas kavatseb seda kindlasti teha iga teine töötaja.
„See on äratuskell tööandjatele,” rõhutas GoWorkaBiti juht Kristjan Vanaselja. „Andekad töötajad vaatavad ringi ja pole mõtet seda vanaaegse, monogaamse töölepingu ja konkurentsikeeluga piirata. Juba praegu pole mitmes sektoris, näiteks reklaami-, meedia- ja kommunikatsioonivaldkonnas, vanaaegsetel ja traditsioonilistel töösuhetel enam mõistlikku põhjust, on vaid harjumus.”
GoWorkaBiti uuring kinnitab, et töötajad ei vaata ringi igavusest, vaid soovist sisukamat ja keerulisemat tööd teha. Mainitud sektoreist kõigis peale ehituse nimetavad töötajad lisatöö tegemise peapõhjuseks enda professionaalset vormishoidmist või lihtsalt suuremat väljakutset, kui seda pakub põhitöö. Põhjustest järgnevad vajadus katta suuremaid väljaminekuid ja sääste koguda. Lisatöö tegijaist teeb seda jooksvate kulutuste katmiseks või kuu lõpus toimetulekuks vaid iga viies.
Ka tunneb kaks kolmandikku töötajaist vähemalt mõnikord, et suur osa nende tööajast kulub ülesannetele, mis on nende oskuste ja kogemuste jaoks liiga lihtsad. „Järjest rohkem inimesi tahab töötada paindlikult mitmele tööandjale, sest nii saavad nad teha rohkem enda võimetele vastavat tööd ja vähem lihtsat või sisutut tööd,” märkis Vanaselja. „See lubab töötajal rohkem teenida ja tööandjal maksta tulemuse, mitte tagumikutundide eest.”
Seotud lood
Töö- ja turvajalatseid tootva Soome ettevõtte Sievi Jalkine OY Baltikumi müügijuht Ülar Verev ütleb, et väga paljudes valdkondades on oluline pöörata igapäevatöö käigus tähelepanu töötajate turvalisusele ja ka sellele, milliste omadustega töö- või turvajalatseid kantakse.
Enimloetud
6
Paradoksaalselt on just n-ö inimlikud oskused need, mis lähevad digiajastul üha enam hinda.
Viimased uudised
Paradoksaalselt on just n-ö inimlikud oskused need, mis lähevad digiajastul üha enam hinda.
Täiendatud! Keldo: võõrtööjõukvooti saaks kahekordistada
Hetkel kuum
ABB kogemus: lahkunud töötaja asendamine maksab ligi 30% ametikoha aastapalgast.
Kasuta soolise palgalõhe mõõtmise kalkulaatorit - palgapeegel
Kuidas avatari ehk digiteisikut tööle vormistada?
Tagasi Personaliuudised esilehele