Koroonaviirus on mõjutanud ja mõjutab edaspidigi töökohal toimuvat, alates kodukontori sisseseadmisest, suuremast kaugtöö tegijate ja tehniliselt asjatundlike töötajate hulgast kuni suurema teadlikkuse ja avatuseni vaimse tervise teemadel.
Tulevikus näeme tõenäoliselt kaugtöötajate arvu suurenemist. Oluline on aidata sisse seada kodukontor ja tagada tõhusaks töötamiseks vajalik tehnika, samuti sujuv suhtlus ja juhtimisprotsess, mis töötajaid toetaks. On põhjust arvata, et ka pärast koroonaviiruse taandumist soovib varasemast suurem osa töötajaid vähemalt osaliselt paindlikku töökorraldust või kodus töötamist. Ilmselt paljudel juhtudel seda ka võimaldatakse – või isegi soovitatakse –, sest tööandjad ja keskastmejuhid on saanud kindlustunde, et töötajate sooritus ja tulemuslikkus kaugtöötamise tõttu ei kannata ning sedalaadi töökorraldus on juba läbiproovitud (ja loodetavasti on seda asjade käigus ka täiustatud).
Seotud lood
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.