“Tööleping hiljem” ei päde – töötajal on õigus seda kohe nõuda
Kui tööandja viivitab töölepingu allkirjastamisega, ei tähenda see, et töötaja oleks õigusteta. Ka suuline tööleping loeb ning sellega kaasnevad samad õigused ja kohustused nagu kirjalikus lepingus.
Allkirjastamata tööleping ei tähenda, et Töötajal pole õigusi. Lihtsalt kindlam ja turvalisem on need asjad kohe korda ajada.
Foto: Pixabay
Ekspert selgitab, et tööleping tuleb sõlmida küll kirjalikult, kuid tööle asumine ilma allkirjastatud dokumendita ei jäta töötajat kaitseta. Kui töötaja asub tööle ja tööandja aktsepteerib tema panust, on tegemist kehtiva töösuhtega – ka siis, kui paberit veel ei ole. Kirjaliku lepinguta töö ei tähenda seaduseta tööd.
„Töösuhte sisu kindlakstegemisel ei saa lähtuda vaid formaalsetest asjaoludest nagu kirjalikult vormistatud tööleping,” selgitas tänasel tööõiguse seminaril tööõiguse spetsialist Heli Raidve.
Tänasel Heli Raidve tööõiguse seminaril tuletati taas meelde, et tööleping loetakse sõlmituks hetkel, mil on (kas suuliselt või kirjalikult) kokku lepitud töötamise tingimused – tehtav töö ja makstav tasu.
Tööinspektsioon sai valmis töölepingu näidise, kus on välja toodud kõik olulised punktid, millele lepingu sõlmimisel tähelepanu pöörama peaks. See on mugav abivahend nii tööandjale kui ka töötajale, sest näidist kasutades saab olla kindel, et mõlema poole huvid on kaitstud, teatab inspektsioon.
Heli Raidve tööõiguse seminaril lahati kohtulahendit, mis näitas kätte töö asukohaga seotud riskid töölepingus ning selgitati hea usu põhimõtte järgimise olulisust.