• 20.07.18, 12:19
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tööjõukriis on 12 aasta teravaim, enim on puudu oskustöölistest

Maailma suurima värbamisuuringu põhjal pole tööjõupuudus olnud viimase 12 aasta jooksul kordagi varem nii terav kui praegu. Koguni 45 protsenti küsitletud tööandjatest üle maailma tõdes, et vajalike oskustega töötajaid on keeruline leida.
ManpowerGroupi Baltikumi juht Heigo Kaldra
  • ManpowerGroupi Baltikumi juht Heigo Kaldra
ManpowerGroupi uuring, mis hõlmas enam kui 39 000 tööandjat 43 riigist, sedastas, et oskustööjõu puudus on mullusega võrreldes hüppeliselt kasvanud, kusjuures probleem puudutab enam just suurettevõtteid (250+ töötajat), millest koguni 67 protsenti on hädas sobilike eelduste ja oskustega inimeste leidmisel. Samal ajal alla 10 töötajaga firmades on vastav näitaja 32 protsenti. Eelkõige tuntakse puudust spetsiifilistest tehnilistest oskustest, näiteks elektrikutest, mehaanikutest, inseneridest ja IT-spetsialistidest. Iga neljas tööandja märkis uuringu raames, et tänavu on värvata keerulisem kui eelmisel aastal.
Kõige kriitilisem on oskustööjõu puuduse küsimus Jaapanis (89%), Rumeenias (81%) ja Taiwanis (78%), kõige väikseim Hiinas (13%), Iirimaal (18%) ja Suurbritannias (19%). Eestile lähimatest riikidest on Rootsil tööjõuprobleem 42 protsendil, Soomes 45 protsendil ja Poolas 51 protsendil tööandjatest.
“Baltimaid selles uuringus küll eraldi ei käsitletud, aga hinnanguliselt oleme lähiriikidega sarnasel positsioonil,” nentis Manpoweri Baltikumi juht Heigo Kaldra. “Eesti ettevõtjad on samamoodi oskustööjõuga tõsiselt kimpus, seda enam, et Eestisse lubatakse nii ajutist kui pikemaajalist välistööjõudu sisuliselt lukuaugu kaudu ehk riik on ise loonud täiendava pudelikaela,” ütles Kaldra. “Korraldatud uuringu järelduste peamised märksõnad on haridussüsteemi ümberkujundamine ja elukestev õpe, mis peaks alarmeerima eelkõige haridusjuhte. Haridussüsteem peaks oskuste ja teadmiste kõrval panema oluliselt suuremat rõhku kohandumisvõimele ja pidevale valmidusele uusi asju õppida, sest erialade elutsükkel muutub lühemaks ja ka samale ametile seatavad ootused on muutuses. Näiteks Eestis on praegu olukord, kus vajalike oskustega raamatupidajaid otsitakse tikutulega taga, aga teisalt on paljud raamatupidajad riiklike uuringute andmetel tööta, millest võib järeldada, et oskused pole ajaga kaasa tulnud, kuid kahtlemata on ka muid tegureid, mis sellise vastuolulise tulemuse võivad anda.”
Varasem kõrgeim globaalne tööpuudus oli aastal 2007, mil 41 protsenti tööandjaid oli raskustes töötajate leidmisega. Viimase 12 aasta madalaim näitaja oli aga aasta hiljem - 31 protsenti.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 06.03.25, 11:43
Kuidas saada kaks ühes – tegus seminar ja meeldejääv loodusmatk?
Sobiva seminariruumi leidmine, mis oleks pealinnast piisavalt kaugel, et pakkuda rahu, kuid samas varustatud kõigi vajalike tehniliste lahendustega, on keeruline leida. Veelgi keerulisemaks läheb paiga leidmine siis, kui peale seminari oleks soov ka mõnus matk korraldada, jalgrattaga sõita või lihtsalt maitsvat toitu nautida. Ent selline koht on olemas – Aegviidu Tervisedepoo just seda kõike pakub.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele