Autor: Kei Karlson • 17. mai 2019

Oled sunnismaine ori? Või töötad paindlikult?

Mul on tuttav, kes otsustas tööelus radikaalse muudatuse ette võtta. Aitab elust sunnismaise teoorjana, leidis ta. Aeg on ahelatest välja astuda, seda enam, et need on juba mõnda aega lukust lahti olnud.
GoWorkaBiti kaasasutaja Kei Karlson

Mu tuttav ei elanud 19. sajandil (ma olen vana, aga mitte nii vana) ja ta on tänaseni elu ning täie tervise juures. Aga mis peamine: oma uue elukorraldusega maru rahul. Sõidab mööda maailma, täna tšillib Põhja-Tais, homme Kanada metsades. Ning teeb seda kõike ühe ja sama tööandja palgal. Eesti tööandja, olgu lisatud.

„Mis pagana sunnismaisus ja ahelad?” küsid sa nüüd peaaegu õigustatult. „Ma võin kontorist iga kell välja jalutada, nurgapealses kohvikus tassikese latet teha või kaubamajas pool tunnikest šopata. Minu töö on paindlik, kõigis tänapäevastes kontorites on. Ma olen vaba inimene!”

„Kas ikka oled?” küsin mina vastu. Pool tunnikest siin ja teine seal on sunnismaisuse leebem vorm. Umbes nagu Hotell California ühes kuulsas laulus, kust võis end alati välja kirjutada, kuid sealt lahkuda ei õnnestunud kellelgi: „You can check out any time you like, but you can never leave!”

Kodukontori päev üks kord kuus ei ole paindlik töö. Graafik, mis peab sisaldama kahte nädalavahetust, viit õhtuvahetust ning nelja valvet ei ole paindlik, väitku tööandja ja uskugu sina, mida tahate. Paindlik töö on selline, mille puhul ei öelda, kuidas sa oma tööd pead tegema, vaid mida sa oma tööga saavutama pead.

„Koosta turuülevaade!”, mitte „Istu kolm päeva arvuti taga, ava igal hommikul Word ja ära seda enne sule, kui 50 000 tähemärki teksti valmis saab”. Võib-olla on Pages palju parem programm, võib-olla voolavad mu loomemahlad Reval Cafes kiiremini, võib-olla ei viitsi keegi 150 000-tähemärgilist turuülevaadet lugedagi (kindlasti ei viitsi).

Võib-olla on nii, et tiimiliikmed suudavad omavahel ise kokku leppida, kas nad peavad ilmtingimata näost näkku kohtuma või piisab online-koosolekust? Äkki pole õlg õla kõrval samas ruumis rassimine tingimata parim lahendus?

Mine tea, võib-olla lubab tööandja firmale kuuluva arvuti kontorist väljagi viia? Keegi pole ju kunagi küsinud ja küllap seetõttu valitsebki enamikus töökollektiivides konsensus, et „tööseadmeid pole ju ometi võimalik kontorist eemale viia, mida need paindliku töö jutlustajad ka elust teavad”. Mida vanarahvas küsija suu ja selle peale löömise kohta ütleski?

Paindlik töö on niisiis midagi hoopis enamat kui graafik kahe kaugtööpäevaga kuus. Paindlik töö on midagi sellist, mille puhul saab töö tegija kaasa rääkida, kuidas ja millal on kõige mõistlikum seda tööd teha. Midagi sellist, milleni jõudis minu tuttav, kes just Lõuna-Aafrikast tervisi saatis.

Allikas: GoWorkaBiti blogi

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456