Valdkondades, kus töötajate põhipalka on kärbitud ja pole teada, milliseks kujuneb edasine teenistus, aitab pingeid tasandada avatud suhtlus töötajate ja tööandjate vahel.
Olla tänulik ja õnnelik, et töökoht on alles, kuigi palka on vähendatud? Või olla nördinud ja rahulolematu, unistades paremast töökohast ning heietades lahkumismõtteid, kuigi võimalused on kasinad? Seesugune vastandlike tunnete pendlilöök on tabanud töötajaid, kelle palka on pidanud tööandja pandeemiast tingitud majanduskaose tõttu kärpima. Kui töökoha uksed on kinni, majandustegevus seiskunud ja töötajad istuvad kodus, siis pole pääsu ega ka põhjust nuriseda, kui kolmandik palgast kaob. Apollo Kino Baltikumi tegevjuht Kadri Ärm ütleb, et nende töötajad reageerisid palgamuudatusele mõistvalt.
Seotud lood
Lähikuudeks prognoosib palkade langust vaid 3% tööandjatest, selgub Palgainfo Agentuuri ja CVKeskuse tööandjate värskest uuringust, kuhu andis panuse 589 organisatsiooni esindajat. Enamik tööandjaid (70%) palkasid muuta ei kavatse, 9% plaanib taastada varasema palgataseme ja 5% kavandab palgatõusu.
Tööandjad pakkusid tänavu esimesel poolaastal töökuulutustel 14% suuremat palka kui 2019. aastal samal ajal, näitab CVKeskuse statistika. Palgapakkumiste võrdlus tugineb rohkem kui 9000 töökuulutusel, kus pakutav töötasu oli avalikult välja toodud.
Esimeses osas kirjutasime kriisi teadmatusest ja hirmust ning sellest, miks oleks personalijuhil hea luua kriisijuhtimise töögrupp. Teises osas räägime reaalsest tegevuskavast, mille abil hoida ja taastada töötajate motivatsioon nii kriisi ajal kui ka pärast.
Kriis ei hüüa tulles, seetõttu ta ongi kriis. Miks kriis töötajates hirmu tekitab ja kuidas sellega hakkama saada? Milline on probleemist-eemale-inimene ja miks luua kriisi töögrupp?
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.