"Organisatsiooni süsteem on kui iseseisev isik, mis käitub ja mõtleb omamoodi," ütleb coach Natalja Prümmel. Tema sõnul peituvad paljude ettevõtete suurimad väljakutsed nähtamatutes mustrites, mis pärsivad töötajate ja meeskondade arengut. Kuidas neid märgata ja muuta, et saavutada jätkusuutlik edu?
- Coach ja koolitaja Natalja Prümmel: iga inimene toob töökeskkonda kaasa oma mustrid senistest süsteemidest. Foto: JAKE FARRA
Iga organisatsiooni saab vaadata, kui eraldiseisvat süsteemi, olgu organisatsioon väike või suur. Süsteem tähendab, et seespool on midagi erinevat kui väljaspool, ning see koosneb erinevatest liikmetest ja mustritest nende liikmete vahel. Organisatsiooni süsteemi kuuluvad näiteks omanikud, juhatus, töötajad, tooted ja teenused, mida pakutakse, mõnikord on ka kliendid organisatsiooni osa. Samuti on igas organisatsioonis subsüsteemid ehk alamsüsteemid, nt osakonnad ja meeskonnad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Uuringud näitavad, et edukate juhtide salajane relv pole mitte karisma, mõjujõud ega isiksus, vaid pigem positiivne suhete energia – võime luua inspireerivaid ja energiat andvaid suhteid. See energia ei tõsta üksnes juhti ennast, vaid ka tema meeskonda, luues nii soodsad tingimused tõhusaks koostööks ja töötajate heaoluks.
Organisatsiooni kontekstis on konflikt olukord, kus esineb vastuolusid, pingeid või vastasseise erinevate isikute, gruppide või osakondade vahel seoses eesmärkide, ressursside, väärtushinnangute, võimu või suhtlusega, defineerib konflikti mõiste meeskonnatöö superviisor ja coach Madis Puhm.
Eesti jalgpallikoondise peatreeneri ametisse astus sel suvel Jürgen Henn, kel on vaja madalseisus meeskond tööle panna nii, et tiim oleks edukas nii nüüd ja praegu kui ka 4-5 aasta pärast.
Kujutle meeskonda, kus iga töötaja alustab päeva energiast pakatades, lahendab probleeme loominguliselt ja saavutab järjepanu suurepäraseid tulemusi. Kas see kõlab liiga hästi, et olla tõsi? Või on see saavutatav igas organisatsioonis, kui tead, mida teha?
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.